نمای شیشه ای آرین سازین ارمغان | فروش نمای شیشه ای کرتین وال | وظایف یک مدیر پروژه چیست؟
9366
rtl,single,single-post,postid-9366,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.1.2,vc_responsive
 

وبلاگ

وظایف یک مدیر پروژه چیست؟

  |   مقالات   |   بدون دیدگاه

مدیر پروژه شخصی است که مسئولیت کلی پروژه را برای شروع، برنامه ریزی، طراحی، اجرا، نظارت، کنترل و پایان آن بر عهده دارد. درواقع مدیر پروژه پل ارتباطی میان مدیران عالی رتبه و تیم‌هایی است که در حال کار بر روی پروژه هستند. اما یک مدیر پروژه چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ وظایف مدیر پروژه شامل چه چیزهایی می‌شود؟ چالش‌های پیش روی یک مدیر پروژهچیست؟

تحصیلات و گواهینامه ها

اگر هدف شما این است که به یک مدیر پروژه تبدیل شوید، مجبور به انتخاب یک مسیر نیستید و راه‌های زیادی برای تحصیلات در این زمینه پیش روی شما قرار دارد. درواقع شما نیاز خواهید داشت تا در زمینه‌های مربوط به اقتصاد و تجارت تحصیل کنید. هم اکنون مدارس و دانشگاه‌های بسیاری وجود دارند که دوره‌های آموزشی را در این زمینه‌ها پیشنهاد ‌می‌دهند.

علاوه بر تحصیلات آکادمیک، دوبنیاد اعتباربخشی اصلی وجود دارد: PRINCE2 و موسسه مدیریت پروژه (PMI). بنیاد دوم گواهینامه‌ای را که تحت عنوان مدیریت پروژه حرفه‌ای  (PMP) شناخته ‌می‌شود پیشنهاد ‌می‌دهد.

البته خیلی از افراد نیز بدون داشتن تحصیلات و یا گواهینامه‌ها به صورت عملی تبدیل به یک مدیر پروژه موفق شده‌اند. درحالی که هیچ اشکالی در رابطه با تحصیلات و گواهینامه‌ها وجود ندارد اما تجربه نیز یک عامل آموزنده اساسی به حساب ‌می‌آید.

 

وظایف مدیر پروژه

زندگی یک مدیر پروژه چگونه است؟ خب باید بگوییم پر از مسئولیت‌ها و وظایف مختلف که در ادامه به مهم‌ترین آنها اشاره خواهیم کرد.

برنامه ریزی منابع پروژه

هیچ کاری بدون پول انجام نمی‌شود. هر پروژه‌ای که بدون درنظر گرفتن منابع درست آغاز شود ‌می‌تواند با شکست مواجه شود. یکی از وظایف مدیر پروژه فراهم ساختن منابع مالی مناسب برای پروژه است. بنابراین مدیر پروژه پیش از آغاز پروژه خود باید با ارزیابی شرایط، منابع مورد نیاز خود را به درستی برآورد کند. البته این برآورد درست، تازه مرحله اول کار است و بعد از آن منابع تخصیص داده شده باید بر اساس برنامه‌ریزی از قبل انجام شده صرف مراحل پروژه شود.

بهینه سازی منابع

پس از تهیه منابع مورد نیاز و یک برنامه ریزی دقیق، این وظیفه مدیر پروژه است که از منابع به بهترین شکل در راستای برنامه خود استفاده کند. به عنوان مثال استخدام بهترین‌ها در بخش نیروی انسانی ‌می‌تواند یک نمونه از این بهینه‌سازی باشد.

پیش‌بینی مشکلات/خطرات

به وجود آمدن مشکلات در یک پروژه امری ناگزیر است. شما به عنوان یک مدیر پروژه همیشه باید یک چشم خود را برای احتمال وقوع مشکلی جدید و شناسایی خطرات احتمالی باز نگه دارید و تیم خود را در مقابل آن آماده کنید.

مدیریت اهداف

گاهی اوقات ممکن است که منابع پروژه در حال مصرف باشند و پروژه در حال حرکت باشد اما نه به سوی هدف از پیش مشخص شده. مدیر پروژه باید همواره منابع را در مسیر هدف تعیین شده هدایت کند و از انحراف آن‌ها جلوگیری کند.

ارزیابی وضعیت پروژه

برای اطمینان از اینکه پروژه شما طبق برنامه پیش ‌می‌رود باید دائما وضعیت پروژه را ارزیابی کرده و آن را با برنامه از پیش تعیین شده خود مقایسه کنید. برای این کار باید از روش‌هایی مانند درخواست گزارش وضعیت از اعضای تیم استفاده کنید تا بتوانید اطلاعات مربوط به پروژه را جمع آوری کنید. در طول پروژه بعضی چیز‌ها ممکن است تغییر پیدا کنند و شما مجبور شوید که منابع خود را تغییر داده یا منتقل کنید. اگر از وضعیت پروژه خود آگاهی نداشته باشید نمی‌توانید تصمیمات خود را به درستی اتخاذ کنید.

 

 

مدیریت زمان

دستیابی به هدف یک مسئله است و دستیابی به آن در زمان مناسب یک مسئله دیگر. گاهی اوقات بسیاری از اهداف فقط در یک بازه زمانی خاص ارزشمند هستند و پس از آن به اصطلاح سوخت ‌می‌شوند. این وظیفه مدیر پروژه است تا با مدیرت زمان مطمئن شود که تما‌می‌ منابع پروژه به نحو احسنت در راستای رسیدن به هدف مشخص شده در جدول زمانی تلاش ‌می‌کنند.

ارتباطات و گزارش‌ها

این وظیفه شما است که به عنوان یک مدیر پروژه با اعضای تیم خود ارتباط برقرار کرده و به سهام‌داران و حامیان مالی گزارش دهید. در حالی که اعضای تیم اطلاعات جزئی تری را نیاز دارند و بالا دستان شما فقط اطلاعات کلی را از وضعیت پروژه ‌می‌خواهند، هردو این کارها برای مدیر پروژه وظیفه‌ای مهم به حساب ‌می‌آید. تمام این ارتباطات و گزارش‌ها باید به صورت مستند انجام شده و ذخیره شوند. با این کار ‌می‌توانید در صورت بروز مشکل یا حتی در هنگام شروع یک پروژه مشابه از آنها استفاده کنید.

 جمع بندی

به طور کلی همانطور که در ابتدا بیان شد شما به عنوان یک مدیر پروژه پل ارتباطی بین سرمایه گذاران و تیم‌های عملیاتی مشغول به کار هستید. این وظیفه شما است تا با اتخاذ سیاست‌های درست رضایت هردو طرف را جلب کرده و پروژه خود را در مسیری منتهی به هدف از پیش تعیین شده هدایت کنید.

منبع: https://sakhtemanonline.com/

بدون دیدگاه

ارسال یک دیدگاه