نمای شیشه ای آرین سازین ارمغان | فروش نمای شیشه ای کرتین وال | نانو تکنولوژی در معماری
8051
rtl,single,single-post,postid-8051,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.1.2,vc_responsive
 

وبلاگ

نانو تکنولوژی در معماری

  |   مقالات   |   بدون دیدگاه

نانو تکنولوژی در معماری - تکنولوژی معماری

 

فن آوری نانو که در سالهای اخیر رشد زیادی داشته است، به نوعی کمک رسان علم به شیوه زندگی بشر بوده است. گسترش این تکنولوژی در تمامی علوم و فنون از جمله معماری و عمران باعث به حقیقت پیوستن آرزوهای دیرینه معماران و مهندسان سازه شده است.

به طور مثال سالها دغدغه معماران در طراحی ابنیه شیشه ای، مقوله تمیز کردن جداره ها و دسترسی افراد به بخش های مختلف یک نمای تمام شیشه ای بود. این قضیه زمانی که یک برج شیشه ای چندین طبقه به صورت بلند مرتبه طراحی میشد، بسیار شدت می گرفت. اما امروزه با ورود علم نانو به مصالح ساختمانی مرسوم، شیشه های خود تمیز شونده طراحی شده اند که نیازی به نیروی انسانی برای تمیز شدن خود ندارند. این شیشه ها آب باران را از روی خود عبور می دهند و بدون اینکه لکه ای از آب یا گرد و غبار روی آن ها بماند همانند روز اول تمیز و براق می مانند. همچنین شیشه های خود گرم شونده با در برداشتن المنت هایی برای گرم شدن به همراه علم نانو در عدم تعریق و یخ زدگی شیشه های نماها به ویژه در اقلیم های سرد بسیار موثر بوده اند.

مصالح سازه ای هم چون بتن و فولاد نیز با ورود علم نانو به توان واقعی بیش از قبل رسیده اند. امروزه نانو بتن ها فشار بیشتری را در بنا تحمل می کنند در نتیجه ضخامت تیرها کم تر شده و فضای مفید در هر طبقه افزایش می یابد. همچنین نانو فولادها چه در میلگرد و چه در مقاطع فولادی به ترتیب کشش و فشار بیشتری را تحمل می کنند لذا ابعاد مقاطع در ساختمان های فلزی نیز کوچکتر شده و علاوه بر افزایش مساحت پلان و افزایش ارتفاع سقف و صرفه اقتصادی، وزن ساختمان پایین آمده و عملکرد بنا در مواجه با زلزله معقول تر می شود.

اگرچه مصالح نانو گران تر از مصالح مرسوم می باشند ولیکن در طول عمر ساختمان سود دهی بسیار زیادی برای مالکین و ساکنین خواهند داشت. پانل های سه بعدی که با علم نانو ساخته شده اند، همانند یک لایه دیوار سفالی و چندین لایه عایق صوتی؛ حرارتی، رطوبتی و غیره عمل کرده و با داشتن ضخامت کمتر، فضای مفید را در مساحت ساختمان بیشتر می کنند. این پانل ها به گونه ای هستند که در عین سبک بودن، قابلیت حمل وزن زیادی را دارند. نانو تکنولوژی حتی در طراحی داخلی و طراحی مبلمان نیز موثر بوده است. پارچه هایی با این علم ساخته شده اند که ضد کثیفی و لک می باشند. استفاده از این پارچه ها در رستوران ها، فضاهای عمومی و گردهم آیی ها و محیط های مخصوص کودکان بسیار مفید است. همین طور سنگ هایی به صورت مصنوعی و با این تکنولوژی برای استفاده در فضاهای بهداشتی و مرطوب طراحی شده اند که ضد میکروب و قارچ بوده و خاصیت خود ضدعفونی دارند. استفاده از این سنگ ها می تواند در محیط های بهداشتی و درمانی همچون بیمارستان ها و اتاق های عمل بسیار مفید باشد.

باید توجه نمود یکی از شاخه های رویکرد معماری پایدار که امروزه دغدغه بسیاری از معماران در جهان است، تکنولوژی نانو می باشد.

منبع: دیتا سازه https://datasazeh.com/

 

بدون دیدگاه

ارسال یک دیدگاه