نمای شیشه ای آرین سازین ارمغان | فروش نمای شیشه ای کرتین وال | عملکرد نماهای متحرک هوشمند در ساختمان ها
8938
rtl,single,single-post,postid-8938,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.1.2,vc_responsive
 

وبلاگ

عملکرد نماهای متحرک هوشمند در ساختمان ها

  |   مقالات   |   بدون دیدگاه

عملکرد نماهای متحرک هوشمند در ساختمان ها - مهندسی معماری

 

پوشش های ساختمان اعم از سقف و پوسته های نما یکی از مهمترین بخش های ساختمان در  ایجاد شرایط بهینه همچون آسایش حرارتی، رطوبتی، میزان نور، کاهش آلودگی صوتی و … می باشند. در صورتی که این عناصر بگونه ای طراحی شوند که قادر به نشان دادن واکنش نسبت به تغییرات محیط اطراف خود داشته باشند شرایط بهینه گفته شده برای ساختمان ایجاد می شود. با گسترش تکنولوژی و پیشرفت روز افزون آن، نماهای ساختمانی نیز از این فرآیند مستثنی نبوده اند. از طرفی با توجه به مقوله انرژی و اهمیت آن در سالهای اخیر، طبق آمارهای موجود هدر رفتن انرژی در صنعت ساختمان بسیار بیش از صنعت حمل و نقل می باشد. لذا نمای ساختمانی به عنوان یکی از مهمترین ارکان ساختمان می بایست با توجه ویژه به مقوله انرژی به نوعی طراحی شود که آفتاب تند تابستان را به داخل بنا وارد نکند و از هزینه های سرمایش بکاهد و در زمستان بیشینه مقدار آفتاب را وارد ساختمان کند و با استفاده از عملکرد گلخانه ای از هزینه های گرمایشی بکاهد.

 

عملکرد نماهای متحرک هوشمند در ساختمان ها - مهندسی معماری

 

پوسته های هوشمند امروز مبتنی بر سیستم BMS (Building Management System) بوده و می توانند به صورت هوشمند با دریافت درجه حرارت و تاریخ و روز دقیق بر اساس زاویه تابش خورشید تغییر شکل داده و باز یا بسته شوند. جنس برخی از این پوسته ها از جنس سلولهای فتوولتاییک بوده و طوری تنظیم می شوند که خودشان جاذب انرژی خورشید بوده و بخشی از مصرف برق ساختمان را تامین کنند. همچنین این پوسته ها می توانند مجوف یا شبرنگ باشند تا در روز با جذب انرژی خورشید و تابش در شب، نورپردازی ساختمان را پس از غروب آفتاب برعهده بگیرند.

پوسته های متحرک هوشمند همانند بسیاری دیگر از عناصر ساختمانی مزایا و معایب خاص خود را دارند، از جمله معایب آنها می توان به هزینه اولیه بالا، هزینه نگهداری و تعمیر، پیچیده بودن تکنولوژی طراحی و ساخت، نیاز به افراد متخصص جهت اجرا، آسیب پذیری و حساسیت بالا در سنسورها، مشکلات نظافتی سیستم اشاره کرد و از جمله مزایای آن ها کاهش مصرف انرژی ساختمان، وفق پذیری با محیط کار، پاسخگویی به اقلیم، تنوع و زیبایی بصری، عایق حرارتی و صوتی، ارتقای آسایش زندگی کاربران، تعدیل میزان نور در ساعات مختلف روز، بهبود ارتباط درونی بین داخل ساختمان با محیط خارج آن پرداخت.

 

عملکرد نماهای متحرک هوشمند در ساختمان ها - مهندسی معماری

 

یافته ها به روشنی نشان می دهند که یک نمای هوشمند باید بتواند سه پارامترآب و هوا، بستر و ساکنین را در طرح خود به درستی در نظر گیرد، از این رو روابط مشترک بین نمای هوشمند و شاخصه های ذکر شده باید بصورت پنج حالت دینامیک، غیرخطی، تصادفی، چند بعدی و غیر قابل اندازه گیری باشد. نماهای هوشمند چیزی بیش از صرفا یک پوسته یا نما بوده و نماهای هوشمند متحرک از لحاظ کاربرد به چهار گروه زیر تقسیم می شوند:

نماهای هوشمند متحرک و کنترل دما،

نماهای هوشمند متحرک و کنترل روشنایی و دید،

نماهای هوشمند متحرک و تهویه طبیعی،

نماهای هوشمند متحرک و تولید انرژی.

به طور کلی در طراحی نمای هوشمند باید برای موارد زیر بررسی دقیق صورت گیرد:

۱-هدف از طراحی

۲-هندسه مدول ها و نما

۳-مصالح مورد استفاده

۴-مکانیسم باز و بسته شدن عناصر متحرک

۵-نحوه تقابل با نیرو های محیطی

 این نماها نسبت به شرایط محیط واکنش نشان می دهند و این واکنش از طریق ترکیب عناصر گوناگون مانند سنسورها، محرک ها، منبع تغذیه، پردازنده مرکزی و شبکه ارتباطی ممکن می شود.

برای مشاهده کلیپی از نماهای متحرک هوشمند اینجا کلیک کنید.

منبع: دیتا سازه

بدون دیدگاه

ارسال یک دیدگاه