نمای شیشه ای آرین سازین ارمغان | فروش نمای شیشه ای کرتین وال | طراحی معماری خانه های در تعامل با طبیعت
8865
rtl,single,single-post,postid-8865,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.1.2,vc_responsive
 

وبلاگ

طراحی معماری خانه های در تعامل با طبیعت

  |   مقالات   |   بدون دیدگاه

خانه محلی برای آرامش، هنگامی با محیطی همانند طبیعت که خود منبع آرامش است همجوار می شود، می تواند شاهکاری سازد که تلفیق هنرمندانه ی این دو را به خوبی نشان دهد. مواردی که خانه هایی در دل جنگل یا میان دریا و کویر ساخته شده اند کم نیست. اما آن چه مهم است نحوه ی این تعامل و همنشینی است. احترام به طبیعت، استفاده صحیح از پتانسیل های آن بدون اینکه آسیبی به هر یک از آن ها وارد کند و جانمایی صحیح از مهمترین نکات طراحی ساختمان در طبیعت می باشد. باید بدانیم طبیعت امانتی است در دستان ما که باید به شیوه هوشمندانه و صحیح از آن نگاه داری کنیم و آن را به آیندگان تحویل دهیم. لذا ساخت یک بنا با مواد و مصالح بومی طبیعتی که در آن قرار گرفته است بسیار مهم می باشد.

به طور مثال پروژه Nature House اثر Junsekino Architect and Design همانطور که از اسمش مشخص است، خانه ای در دل طبیعت می باشد که تماما با مصالح طبیعی ساخته شده و بنا بر ادعای معمارانش کمترین میزان آسیب به طبیعت را ایجاد نموده است. این خانه در تایلند بوده و با سقف های چوبی بیشترین میزان هماهنگی با اقلیم گرم و مرطوب این کشور را ایجاد نموده است.

طراحی معماری خانه های در تعامل با طبیعت - مهندسی معماری

مقوله طراحی در طبیعت به قدری مهم می باشد که در سال ۲۰۱۷، نوزده پروژه برتر در این زمینه در همایشی با حضور معماران از سراسر جهان برگزار شد. در این همایش ۱۹ پروژه به عنوان الگویی نمونه  برای زندگی در میان طبیعت طراحی و ارائه گردید. رویکرد این پژوهش بر آن بود که طبیعت به عنوان مرزی که کار و تفریح را در قرن ۲۱ جدا می کند، با تکنولوژی تداخل می کند، ولی باید با آن سازگار باشد. معماران کریستوفر هسن و نرج باتیای تلاش می کنند راه حل های ساده و کم هزینه برای عدم تداخل معماری و طبیعت پیدا کنند.


طراحی معماری خانه های در تعامل با طبیعت - مهندسی معماری

ابتکار این همایش بین المللی، کشف “راهکارهای جدید تعاملی و تلفیقی” برای زندگی انسان در طبیعت بود. این ساختمان ها اغلب پروژه ها و مانیفست قطعات کوچکتری هستند که از دل طبیعت الهام گرفته شده اند. موضوع جامع همایش های همچون این رویداد این است که تعادل ظریف موجود در طبیعت باعث آرامش القا شده ی طبیعی به یک فرد و جامعه می شود و با برنامه ریزی می توان بی ضررترین بهره وری را ایجاد نمود. هر شرکت در رابطه با ساخت یک بنا در طبیعت باید علاوه بر محدودیت هایی که شامل نور، صدا، فاضلاب و غیره است بتواند راهکاری پایدار و قابل تعمیم به سایر معماران ارائه دهد.

امروزه رویکرد جهان به سوی ساخت طرح های مینیمالیستی در طبیعت بوده که بتواند به عنوان یک اثر هنری طبیعت را بدون هیچ آسیبی در پس زمینه خود نشان دهد. خانه هایی با نمای تماما سفید بتنی و پنجره های قدی شیشه ای تضادی بین خود و طبیعت ایجاد می نمایند، گویی نقاشی هنرمندانه در بوم طبیعت هستند. البته انتقادهای زیادی به این نوع طراحی در طبیعت وجود دارد و بسیاری از صاحب نظران معتقدند تضاد با طبیعت صحیح نیست و می بایست همراه و همانگ بود.

منبع: https://datasazeh.com

بدون دیدگاه

ارسال یک دیدگاه