نمای شیشه ای آرین سازین ارمغان | فروش نمای شیشه ای کرتین وال | درباره چوب پلاست و ترمووود بیشتر بدانید
9419
rtl,single,single-post,postid-9419,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.1.2,vc_responsive
 

وبلاگ

درباره چوب پلاست و ترمووود بیشتر بدانید

  |   مقالات   |   بدون دیدگاه

چوب پلاست چیست؟

 

اختصاصی ساختمان آنلاین: چوب پلاست یا همان چوب پلاستیک یکی از انواع محصولات کامپوزیتی است. این ماده ساخته شده از ترکیب پودر چوب با مواد پلیمری است. چوب پلاست ویژگی‌های فراوانی دارد و همین ویژگی‌ها باعث شده تا به یک انتخاب خوب برای استفاده در صنعت ساختمان و مصنوعات تزئینی مورد استفاده قرار گیرد. چوب پلاست در ابعاد و شکل‌های مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شود. روش تولید و عرضه این محصولات روش اکستروژن است. ترکیب اصلی چوب پلاست متشکل از چوب طبیعی، پلاستیک و مقداری از مواد افزودنی است. چوب پلاست در قالب صفحات توپر، توخالی و انواع پروفیل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یکی از مهمترین مزیت‌های استفاده از چوب پلاست جلوگیری از قطع بی‌رویه درختان است. همچنین چوب پلاست به دلیل به‌صرفه بودن به میزان زیادی در صنایع ساختمانی همچون کفپوش ها، نماپوش ها، فلاورباکس ها و مبلمان شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته مهم دیگر در مورد چوب پلاست توان مقاومتی بالای این ماده در مقابل عوامل جوی و رطوبت است و به همین دلیل در مناطق مرطوب به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در مجموع می‌توانیم مزایا و ویژگی‌های اصلی و قابل توجه چوب پلاست را در موارد زیر خلاصه کنیم:

  • مقاومت بالا در مقابل عوامل جوی و رطوبت
  • به صرفه بودن در هزینه‌ها
  • مقاومت در مقابل رشد باکتری و یا پوسیدگی طبیعی
  • مقاومت بالا در برابر حشرات و تهدیدهای طبیعی دیگر
  • انعطاف‌پذیری مناسب


کفپوش چوب پلاست

 

فرایند تولید چوب پلاست و استفاده از مواد پلیمری در جریان تولید این محصول باعث شده است تا چوب پلاست از مقاومت بسیاری بالایی در مقابل عوامل مختلف برخوردار باشد. این مقاومت بسیار بالا در برابر عوامل محیطی باعث شده تا چوب پلاست به عنوان یکی از بهترین گزینه‌های استفاده به عنوان کفپوش مورد استفاده قرار گیرد. مقاومت در مقابل رطوبت، عوامل محیطی، مقاومت بالا در مقابل پوسیدگی طبیعی و توانایی مقابله با قارچ‌ها و حمله حشرات از جمله ویژگی‌های خوب این محصول است که باعث شده به عنوان بهترین گزینه برای کفپوش ها قرار گیرد.

ترمووود چیست؟

 

چوب‌ها در عین زیبایی از ضعف‌های زیادی برخوردارند و به همین دلیل در معماری مدرن کمتر می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. اما در سال‌های اخیر و با فرآوری و به‌کارگیری روش‌های جدید و نوآورانه می‌توان این ضعف را پوشش داد و عمر و توان مقاومتی چوب را افزایش داد و آن‌ها را در برابر عوامل محیطی مقاوم کرد. ترمووود دقیقا محصول نهایی همین فرآوری است. ترمووودها بر اثر فرآوری‌های انجام شده از ویژگی‌های مقاومتی خوبی برخوردار می‌شوند و باعث شده است تا ترمووود به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده در نمای بیرونی و داخلی سازه‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

در جریان فرآیند این فرآوری چوب در معرض حرارت بالا قرار می‌گیرند و طی آن دیواره سلولی آن اصلاح می‌شود. این کار باعث می‌شود که رطوبت چوب کاهش چشمگیری پیدا کند. این فرآیند باعث می‌شود چوب فرآوری شده در برابر شرایط جوی مختلف مقاوم‌تر شود. البته بر اثر فرآوری ترمو نه تنها چوب در مقابل شرایط جوی مقاومتر می‌شود بلکه در برابر قارچ‌های چوب‌خوار و دیگر تهدیدها نیز مقاوم‌تر می‌شود. عملیات فرآوری حرارتی چوب به روش ترمووود در طی انجام سال‌ها تحقیقات در کشور فنلاند ابداع شد.

ترمووودها در اثر فرآوری ویژگی‌هایی به دست می‌آورند. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر است:

  • کاهش رسانایی حرارتی
  • افزایش مقاومت در برابر ترک‌خوردگی و خوردگی چوب و دیگر عوامل محیطی و طبیعی
  • کاهش سطح رطوبت
  • رنگ ثابت

با توجه به اینکه در اثر فرآوری‌های انجام‌شده قابلیت مقاومت ترمووود در مقابل عوامل محیطی و طبیعی افزایش پیدا می‌کند، می‌توان از ترمووود برای استفاده تزئیناتی در نمای ساختمان‌ها نیز استفاده کرد.

منبع: https://sakhtemanonline.com/

بدون دیدگاه

ارسال یک دیدگاه